Hogyan légy elégedett? Első lépés..

Olvasási idő: kb. 4 perc

Úgy érzed nem vagy elégedett? Nem azt csinálod, amit igazán szeretnél, amiben igazán jó vagy? Hol csúszott el a dolog? Hogyan tudsz rajta változtatni? Mutatok egy pofon egyszerű módszert, hogy a napi 8 munkaórádat, és ahogy az telik, 10-es skálán 10-esre értékeld!

Egy november első hetében kiadott Eurostat tanulmány[1] alapján, 10-es skálán mérve a magyar emberek átlagosan 6,5-re értékelik az életükkel való elégedettségüket. Ha kifejezetten a pénzügyi elégedettségről kérdezed őket, akkor már 5,5 lesz a válasz.

Sokan erre rögtön rávágják, hogy persze, mivel Magyarországon alacsonyak a fizetések, magasak a bérleti díjak, az ember nem tud félretenni stb.. De tényleg a rendszerben kell keresnünk a hibát, azért mert nem vagyunk elégedettek?

Mielőtt bárki azt feltételezné, ez nem egy támogatott tartalom!

Az emberek nagy százaléka még a negyvenes éveiben sem tudja igazán, hogy mi teszi őt boldoggá. Nem tudja, hogy mi az a munka, amit szívvel –lélekkel csinálna, akkor is, ha azért senki sem fizetne, és úgy érzi, hogy nem is ért igazán semmihez. Ebből kifolyólag egyértelmű, hogy az elégedettségi faktor is a béka feneke alá esik. A pénzügyi elégedettség pedig ehhez szorosan köthető, hiszen ha nem olyan munkát végzel, amit szeretsz, abból sosem fogsz meggazdagodni!

Szerintem úgy lesz valaki elégedett az életével, ha az idejét olyan dolgokra fordítja, ami őt boldoggá teszi. Ha Te 8 órát dolgozol egy olyan munkahelyen, ami nem neked való és ki nem állhatod, nem leszel sosem elégedett, hiába van stabil párkapcsolatod és gyönyörű gyermekeid.

Egy pofon egyszerű módszert mutatok most arra, hogy hogyan tudod megtalálni azt, amit szívvel-lélekkel csinálnál, azért hogy legalább azt a napi 8 munkaórádat biztosan elégedettre értékeld.

A projektmenedzsment során elterjedt módszer az úgynevezett SWOT elemzés a különböző projektek életképességének feltérképezésére.

Az életed a Te projekted, ezért megnézzük, hogy hogyan alkalmazhatod ezt magadra, s hogyan lesz segítségedre, hogy eldöntsd, mivel szeretnéd tölteni azt a 8 órát.

SWOT analízis

S (Strengths) – Erősségek

Írd össze egy lapra, hogy melyek azok az erősségeid, amelyekre szívesen építesz, szívesen foglalkozol. Mindent sorolj fel, ami eszedbe jut. Nem muszáj, hogy kifejezetten munkához kapcsolódjon. Írhatod azt, hogy hajlékony vagy, kreatív és könnyen szót értesz emberekkel. Jó módszer, ha végig gondolod az eddigi munkahelyeidet és hogy az ottani feladataid közül miket szerettél csinálni. Lényeg, hogy az elemzés végére egy hosszú listád legyen az erősségeidről.

W (Weaknesses) – Gyengeségek

Ugyanaz a feladat, mint az előzőnél, csak a gyengeségekre fókuszálva. Fontos, hogy itt is azokon a dolgokon van a fókusz, amit szeretsz, csak éppen még fejlődnöd szükséges. Ha például szívesen adnál elő több száz embernek, de még nagyon izgulós vagy, akkor azt nyugodtan felírhatod a gyengeségek táblába.

O (Opportunities) – Lehetőségek

Ha ez előző két pontot komolyan vetted és átgondoltad az erősségeket, gyengeségeket, akkor most elgondolkodhatsz azon, hogy milyen lehetőségeid vannak. Ha például imádsz gyerekekkel lenni, könnyen meg tudod őket nyugtatni és birkatürelmed van, akkor lehetőségnek felírhatod a bébiszitterkedést vagy akár azt, hogy óvónő legyél.

T (Threats) – Veszélyek

Itt nem is kifejezetten a veszélyekről, hanem az akadályokról van szó. Az előző példából kiindulva, akadály lehet számodra, ha nincs meg a megfelelő végzettséged. Ugyanakkor ezen könnyen segíthetsz a megfelelő képzés(ek) elvégzésével. Térképezz fel minden lehetséges akadályt, ami az utadba áll(hat) és találd ki, hogy ezeket, hogyan fogod kiküszöbölni.

Most már nincs más dolgod, mint elindulni abba az irányba, ami a papírod „Lehetőségek” oszlopában szerepel. Ha több minden feljegyeztél, akkor válaszd ki a legszimpatikusabbat. Ha olyan dolgokat írtál le, amelyek szorosan kötődnek egymáshoz, akkor állítsd őket sorrendbe és kezd el a megvalósításukat a lehetséges vagy felmerülő akadályok leküzdésével. Sok sikert! 🙂

Összefoglalás

Magyarországon az emberek többsége 10-es skálán 6,5-re értékeli azt, hogy mennyire elégedett az életével. Ha a pénzügyi elégedettséged kérdezed már 5,5 lesz a válasz. Tekintve, hogy a napunk nagy részét a munkahelyen töltjük, fontos, hogy életünk ezen szegmensével maximálisan elégedettek legyünk.

A SWOT analízis abban segíthet, hogy eldöntsük jó helyen dolgozunk-e és ha nem, milyen irányba érdemes nézelődni. Írd össze az erősségeidet, gyengeségeidet, fókuszálva azokra, amiket Te magad is szívesen csinálsz. Majd ennek alapján térképezd fel a lehetőségeidet és az esetleges akadályokat. Ezt követően nincs más dolgod, mint kilépni a komfortzónából és megvalósítani azt, ami igazán boldoggá tesz.

Ha tetszett a cikk, kövesd  oldalam,
ahol további érdekes témákat, tippeket találsz! :) 

[1] How satisfied are people with their lives https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/10207020/3-07112019-AP-EN.pdf/f4523b83-f16b-251c-2c44-60bd5c0de76d